Recent Race Results

 

 
 
 

2017

  • QLD Athletics 3000m State Championship                                   2nd
  • Australian Cross Triathlon Championship (Open, standard Dist.) 2nd 
  • ITU World Cup, New Plymouth                                                     24th
  • ITU World Cup, Chengdu (Semi-final)                                         13th
  • ITU World Cup, Chengdu (Final)                                                  24th 
  • JTU Asian Cup Super Sprint, Gamagori                                       3rd
  • JTU Asian Cup, Osaka                                                                     10th

Awards // Scholarships 

  • 2017 Queensland Games Foundation Recipient
  • 2013- 2016 Triathlon Australia National Talent Academy 
  • 2014- Present Queensland Academy of Sport Triathlon Program Scholarship 
  • 2014 Gwen Jorgensen Scholarship Foundation Recipient 
  • 2013 Pierre De Coubertin Award

2016

  • AJTS Race 2- Robina                                                                          1st
  • QLD Athletics 3000m State Championship                                   1st
  • QLD Athletics 5000m State Championship                            2nd WJQ
  • AJTS Race 3- Devonport                                                                    1st
  • Australian Junior Athletics Championship 5000m               2nd WJQ
  • AJTS Race 4/ Oceania Championships, Gisborne NZ                  5th
  • Oceania Sprint u23/ Elite Championships Penrith                 3rd u23
  • New Taipei City ASTC Triathlon Asian Cup                                    1st
  • Valence French GP                                                                              7th 
  • Holten, Netherlands Premium European Cup                              11th 
  • Gray French GP                                                                                   1st
  • Rotterdam, Netherlands European Cup                                          3rd
  • London Triathlon                                                                                 6th
  • Canadian Junior Series- Edmonton                                                  2nd
  • ITU World Junior Elite Championship- Cozumel                          14th 
  • ITU World u23/ Junior Mixed Relay- Cozumel                             3rd
  • Tongyeong, South Korea World Cup                                               11th 
  • Miyazaki, Japan World Cup                                                               18th 
  • Hamilton Island Triathlon                                                                 3rd

2015

  • Race 2 Australian Junior Series, Penrith                                     2nd
  • Wollongong OTU Sprint Triathlon                                               12th
  • Athletics Qld 3000m state championships            5th open, 2nd u20
  • Athletics Qld 5000m state championships             3rd open, 1st u20
  • Selected in Australian Junior Triathlon Team Chicago World Champs (Withdrew due to injury)
  • Race 1 Australian Junior Series, Canberra                                  1st

2014

  • AJTS Race 2/ Youth Olympic Trials Penrith                                   2nd
  • AJTS Race 3/ Aus Sprint Championships Brighton                      5th
  • QLD All Schools Triathlon Hervey Bay                                           2nd
  • Australian All Schools Triathlon Senior Division- Bendigo          1st
  • AJTS Race 4/ Oceania Championships Devonport                      4th
  • Selection into Triathlon Australia Junior Elite Team for the World Championships in Edmonton
  • Reserve Youth Olympics
  • Osaka ASTC Sprint Triathlon Asian Cup                                         10th
  • Kelowna PATCO Sprint Triathlon Premium Pan American Cup    8th
  • Junior Women ITU World Triathlon Grand Final Edmonton        DNF
  • AJTS Race 1 Runaway Bay (2014/2015 season)                               1st

 

2013

  • Australian Youth Triathlon Championships Intermediate div. Twin Waters   1st
  • All Schools National Championships Intermediate div. Penrith   3rd
  • Queensland Cross Country Championship, Bundaberg                  2nd
  • Tiszaujvarous ETU Triathlon Junior                                                   5th
  • Eton Dorney ETU Triathlon Junior                                                    13th
  • World Triathlon Championships, London –Junior Elite               23rd
 

*AJTS- Australian Junior Triathlon Series

*WJQ- World Junior Qualification